+ 48 22 111 50 64

biuro@together-school.pl

Egzamin certyfikatowy

Państwowy egzamin certyfikacyjny z języka polskiego jako obcego: wszystko, co należy wiedzieć (a nawet jeszcze więcej)

 
W 2020 roku Szkoła Językowa Together stała się ośrodkiem egzaminacyjnym i otrzymała możliwość organizowania państwowego egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego jako obcego. To bardzo ważne wyróżnienie oraz wielka szansa dla naszych Uczniów – zarówno obecnych, jak i przyszłych.
 
Dlatego, jako ośrodek egzaminacyjny i Szkoła, która zna proces organizacji egzaminu „od środka”, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dotyczący najważniejszego wydarzenia dla tych z Państwa, którzy planują związać swoje życie z Polską - państwowego egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego jako obcego.

Państwowy egzamin certyfikacyjny z języka polskiego jako obcego – co to jest?

 
Wszyscy obcokrajowcy, przebywający na terenie Polski, mają możliwość nauki języka polskiego: samodzielnie, na kursach, przy pomocy platformy online albo na indywidualnych zajęciach z nauczycielem. Niektóre szkoły (w tym Szkoła Językowa Together) wydają certyfikaty na zakończenie każdego kursu, które mogą przydać się Państwu w przyszłości.
 
Jednak jedynym oficjalnym dokumentem potwierdzającym znajomość języka polskiego jako obcego jest certyfikat państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego. Jest on niezbędny dla wszystkich, którzy:
Jak widać, bardzo wiele ważnych decyzji i zmian w naszym życiu ma związek z uzyskaniem certyfikatu z języka polskiego. A Szkoła Together oferuje pomoc na wszystkich etapach przygotowań – od nauki języka po zapisanie się na sam egzamin. Co więcej, można to zrobić we wszystkich miastach, w których znajdują się nasze szkoły – w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Z czego składa się egzamin?

 
Egzaminy państwowe można zdawać na kilku poziomach zaawansowania:
 
A1 - poziom elementarny
A2 - poziom podstawowy
B1 - poziom progowy
B2 - poziom średni ogólny
C1 - poziom efektywnej biegłości językowej
 
Najważniejszy jest poziom B1 – jest wymagany w zdecydowanej większości sytuacji.
 
Egzamin składa się z pięciu części, z każdej z nich można uzyskać maksymalnie 100%. Są to:
Aby uzyskać pozytywny wynik egzaminu, na poziomie B1 należy zdobyć co najmniej 50 % z każdej części. Na oficjalnej stronie internetowej są dostępne przykłądowe testy i zbiory zadań.
 
Wymagane jest podejście do wszystkich części egzaminu, a w przypadku części pisemnej, napisanie dwóch tekstów – krótkiego i długiego.
 
Należy pamiętać o wymogach poprawnej pisowni polskich liter – użycie niewłaściwej litery lub jej nieprawidłowy zapis są traktowane jako błąd. O tego typu wymaganiach można dowiedzieć się na naszych kursach przygotowujących do egzaminu państwowego, podczas których nich nasi nauczyciele, ale też członkowie komisji egzaminacyjnych, szczegółowo wyjaśniają wszystkie wątpliwości.
 
Część ustna egzaminu odbywa się osobno. Składa się z trzech zadań: szczegółowy opis fotografii i przedstawionej na niej sytuacji, monolog na wskazany temat oraz dialog z członkiem komisji (codzienne sytuacje komunikacyjne). W tej części oceniana jest swoboda i płynność wypowiedzi, poprawność fonetyczna, gramatyczna, a także realizacja zadania.
Egzamin państwowy jest dość trudny, więc aby do niego podejść, warto zapisać się na kurs przygotowawczy.

Ile kosztuje egzamin?

 
Egzamin państwowy potwierdzający znajomość języka polskiego jako obcego jest płatny. Osobno płatny jest również certyfikat, otrzymywany po pomyślnym zdaniu egzaminu.
Dla osób poniżej 18 roku życia opłata za egzamin na każdym poziomie wynosi 90€. Cena za egzamin dla dorosłych różni się w zależności od poziomu.
 
Poziom А1-А2: 120 €.
Poziom B1-В2: 150 €.
Poziom С1-С2: 180 €.
 
Koszt wydania certyfikatu to dodatkowe 20€. Wszystkie opłaty uiszczane są w złotych po kursie NBP z dnia zapłaty.

Kiedy odbywają się egzaminy w 2022 roku?

 
Egzamin odbywa się tylko kilka razy w roku. W bieżącym roku są to następujące terminy:
Wyniki egzaminu są podawane w ciągu dwóch miesięcy od momentu zdawania.

Jak zapisać się na egzamin?

 
Samodzielne zapisanie się na państwowy egzamin certyfikacyjny z języka polskiego jako obcego może być trudne. Oczywiście, można śledzić wszystkie ośrodki egzaminacyjne, aby dowiedzieć się, czy rejestracja już się otworzyła, ale bardzo często zarejestrowanie się jest praktycznie niemożliwe, wolne miejsca rozchodzą się w ciagu kilku minut. Jednak każde centrum egzaminacyjne ma określoną ilość miejsc dla swoich uczniów.
 
Dlatego, osobom kupującym kurs przygotowawczy do egzaminu państwowego w Szkołach Językowych Together w Warszawie, Krakowie lub Łodzi przysługuje prawo pierwszeństwa przy rezerwacji miejsca na egzaminie.

Kursy przygotowujące do zdania egzaminu państwowego z języka polskiego jako obcego w Szkołach Together

 
Dla tych, którzy planują zdawać egzamin państwowy z języka polskiego jako obcego, Szkoła Językowa Together przygotowała specjalny kurs przygotowawczy, który pomoże w opanowaniu wszystkich umiejętności wymaganych w czasie egzaminu.
Kurs przygotowawczy to idealne miejsce, aby:
Nasz autorski kurs składa się z 6 części, a każda z nich ma na celu ćwiczenie dokładnie tych umiejętności, które są wymagane podczas egzaminu. Wszystkie zajęcia na kursie są prowadzone przez nauczycieli-członków komisji egzaminacyjnej.

Szczegóły kursu

Zapisz się na kurs

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące egzaminu państwowego, chętnie pomożemy i odpowiemy na wszystkie. Co więcej, w czasie trwania kursu, istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z naszymi nauczycielami całkowicie za darmo.
Czekamy na Państwa w naszej Szkole i życzymy powodzenia na egzaminie!
 
 

Źródła obrazów: goodfon.ru
 

Galeria

Dołącz do nas!