+ 48 22 111 50 64

biuro@together-school.pl

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO: CUD NAD WISŁĄ

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO: CUD NAD WISŁĄ

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku, Polska była młodym i osłabionym państwem na mapie powojennej Europy. W końcu, po 123 latach niewoli, znowu pojawiła się na mapie i próbowała zjednoczyć ziemie przez ten czas znajdujące się pod władaniem zaborców. Nie było to łatwe zadanie, gdyż były to trzy różne systemy urzędnicze, społeczne i wojskowe.

Był to bardzo burzliwy okres w historii Europy, moment wielu przemian społecznych. Jedną z nich, jak się potem okazało bardzo niebezpieczną dla II Rzeczypospolitej, była Rewolucja 1917 roku w Rosji. Początkowo obydwa państwa żyły w neutralnych stosunkach. Do moment kiedy w 1919 roku W.I. Lenin postanowił przenieść płomień rewolucji robotniczej na zachód, do Niemiec, Francji etc.

W ten oto sposób rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka, której kulminacyjnym momentem była Bitwa Warszawska, 15.08.1920 roku, gdy znajdujące się na swoich ostatecznych pozycjach wojska polskie stawiły czoła nawale Armii Czerwonej. W wyniku tej bitwy bolszewicy zostali zepchnięci na wschód, tracąc coraz to więcej ze swoich zdobyczy, a do końca 1921 roku Wojsko Polskie dotarło do polskich granic sprzed początku wojny. Bitwa ta jest uznawana za jedną z najbardziej decydujących w historii świata. Gdyby nie opór Polski i zaciekła walka z wrogiem, Europa wyglądałaby dzisiaj zupełnie inaczej.

Wojna zakończyła się 18 marca 1921 roku podpisaniem traktatu ryskiego, który kończył wojnę polsko-bolszewicką, ustalał granice pomiędzy państwami oraz zobowiązywał do nieingerowania w sprawy wewnętrzne.

W związku z tym nasze piątkowe konwersacje będą dotyczyły Wojska Polskiego.

Galeria

Opinie

img

Andrzej

Uczeń

Szkoła językowa Together to najlepsze, co mi się mogło przytrafić. Uprzejmi menedżerowie prowadzili mnie na wszystkich etapach przeprowadzki do Polski.

Od momentu wypełnienia ankiety do ostatnich zajęć czułem przyjacielskie wsparcie. Dziękuję, tutaj znalazłem nowych przyjaciół i nauczyłem się polskiego :)

Dodano 03/02/17

zobacz więcej

Dołącz do nas!