+ 48 22 111 50 64

biuro@together-school.pl

Dla początkujących

JĘZYK POLSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. DLACZEGO NIE WARTO UCZYĆ SIĘ Z SAMOUCZKA?

 
Z wielu powodów Polska jest dziś bardzo atrakcyjnym krajem dla imigracji, nie tylko dla mieszkańców krajów postradzieckich, ale także dla mieszkańców wielu innych części świata. Słusznie nazywa się ten kraj «oknem na Europę» dla tych, którzy chcą zobaczyć świat, pracować za granicą, uzyskać europejską edukację lub zezwolenie na pobyt w Unii Europejskiej. Największym pomocnikiem w osiągnięciu tych celów jest nauka języka polskiego. Polski dla początkujących, czyli od czego zacząć? To palące pytanie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w nauce języka. Istnieje wiele szkół, metod, edukacja online staje się coraz bardziej popularna, ale najbardziej skoncentrowani na celu polegają przede wszystkim na swoich możliwościach i decydują się na samodzielną naukę języka polskiego. Oto kilka powodów, dla których nie jest to najlepsza opcja.

NAJWIĘKSZE BŁĘDY POCZĄTKUJĄCYCH W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO?

 
Podejdźmy do sprawy od innej strony, aby przestrzec Was przed popełnieniem największego błędu nowicjuszy, który nazywa się: samouczek. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma on wiele zalet: jest tańszy niż kursy języka polskiego, sam ustalasz dla siebie harmonogram lekcji, nikt Cię do niczego nie zmusza i nie stoi Ci nad głową, a więc taki rodzaj nauki wydaje się być czystą przyjemnością. Ale ... są co najmniej trzy «ale»: 
 

1. Fonetyka

 
Do jakiego samouczka byście nie zajrzeli, język polski dla początkujących będzie zawierał obowiązkowy przegląd cech fonetycznych języka, zasady wymowy i będzie podkreślał różnice, na przykład w artykułowaniu podobnych liter w języku rosyjskim i polskim. Opowiedzą tam szczegółowo, a nawet pokażą, gdzie umieścić język lub w jakiej pozycji ułożyć usta, aby uzyskać pożądany efekt. Ale czy ta metoda naprawdę działa? Parafrazując stare powiedzenie: «lepiej jest powtórzyć za nauczycielem sto razy i usłyszeć sto razy poprawnie, niż raz wymówić niewłaściwie». Oczywiście pozbycie się akcentu jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem, który wymaga stałej komunikacji z native speakerami. Ogromną wadą samodzielnej nauki języka polskiego pod względem fonetyki jest to, że nikt Cię nie poprawi. W przyszłości cała Twoja znajomość gramatyki i bogactwo słownictwa będą praktycznie bezużyteczne, jeśli nie będziesz mógł poprawnie wymówić słów.
 

2. Czas i motywacja

 
Samodzielna nauka języka polskiego oznacza dobrowolne poświęcenie sił i czasu, co jest bardzo poważną próbą w dzisiejszych realiach. Jak tylko nastroisz się na naukę, pojawiają się pilniejsze sprawy do załatwienia, więc musisz odłożyć lekcję na później. Praktyka pokazuje, że bardzo niewielu z nas ma wystarczającą siłę woli, aby ściśle przestrzegać wyznaczonego przez siebie planu. Przecież zawsze jest magiczne jutro. Takie «jutra» odbywają się z godną pozazdroszczenia regularnością, w wyniku czego krótki kurs wprowadzający «Język polski dla początkujących» rozciąga się na sześć miesięcy lub dłużej. Co ciekawe, pieniądze są kolejnym ważnym czynnikiem motywującym. Uczniowie szkoły językowej TOGETHER wiedzą, że zapłacili za kurs. Dla wielu z nich, zwłaszcza na samym początku nauki, głównym czynnikiem napędzającym do pracy jest niechęć do utraty zainwestowanych pieniędzy. Ale stopniowo, dzięki naszym wspaniałym nauczycielom, skutecznym metodom i szybkim wynikom, «muszę» zostaje zastąpione przez «chcę». Właśnie ten moment jest decydujący w procesie poznawania języka polskiego.
 

3. Metody

 
Metod wykorzystywanych w samouczkach nie da się nazwać optymalnymi. Nawet biorąc pod uwagę odpowiedzi na końcu podręcznika, transkrypcje i tabele pomocnicze z regułami gramatycznymi, wydaje się, że autorzy takich prac troszczą się przede wszystkim o opłacalność danej publikacji, a nie o rzeczywiste korzyści dla uczących się..
 
Głównym problemem jest brak indywidualnego podejścia. W szkole TOGETHER, przed rozpoczęciem nauki, oferujemy naszym uczniom bezpłatną lekcję próbną, aby mogli ocenić naszą pracę i zobaczyć, czy odpowiada im nasza szkoła. Proponujemy rozwiązać bezpłatny próbny test, aby określić poziom znajomości języka. Można uzyskać do niego dostęp online. Ale najważniejszym elementem sukcesu są nasi nauczyciele. Bardzo szybko potrafią określić, które metody będą najskuteczniejsze dla każdego ucznia, bo przecież Ty i ja znacznie się różnimy.
 
Oczywiście, każdy sposób nauki języka jest lepszy niż jego brak. Jeśli zdecydujesz się uczyć języka polskiego samodzielnie, to zanim zaczniesz studiować samouczek, poświęć trochę czasu na osłuchanie się z językiem. Filmy, muzyka, radio, telewizja, audiobooki - każde z tych źródeł jest dobre. Nie bój się, że niewiele zrozumiesz. Naukowcy udowodnili, że takie przyswajanie języka tworzy podstawę, która ułatwia dalszą jego naukę.
 
Śledź publikacje na naszej stronie internetowej i portalach społecznościowych – co jakiś czas pojawiają się tam przydatne zasoby, również z materiałami audio. Życzymy wszystkim sukcesów!

Galeria

Dołącz do nas!