+ 48 22 111 50 64

biuro@together-school.pl

Filmy do nauki języka polskiego

KTÓRE FILMY WARTO OBEJRZEĆ PODCZAS NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO

 
Nauka języka polskiego może być nie tylko potrzebna i konieczna, ale także zabawna. Tym, którzy chcą poprawić swoją umiejętność rozumienia języka mówionego, zwiększyć zasób słownictwa i pozbyć się akcentu, zalecamy oglądanie filmów po polsku.
 
W każdym kinie w Polsce łatwo można znaleźć współczesne hollywoodzkie filmy (i nie tylko) z dubbingiem lub lektorem. Ale nie ma nic lepszego niż nauka języka polskiego z filmów z oryginalnym udźwiękowieniem. Oprócz zdobycia praktycznej wiedzy, dowiecie się wiele o polskiej kulturze i historii, a także poznacie wspaniałych polskich filmowców.
 
Prezentujemy filmy pomocne w nauce języka polskiego:

"Poszukiwany, poszukiwana" (1972, reż. Stanisława Barei)

Komedia, w której główny bohater, pechowy historyk sztuki, jest oskarżony o kradzież jednego z obrazów. Wisząca nad nim groźba pięcioletniego więzienia prowokuje go do znalezienia nieoczekiwanego wyjścia z tej sytuacji...

"Chłopaki nie płaczą" (2000, reż. Olaf Lubaszenki)

Komedia kryminalna, polska wersja słynnego filmu "Porachunki" („Lock, Stock and Two Smoking Barrels”). Dwóch gangsterów musi dostarczyć dużą ilość pieniędzy na wyznaczone miejsce. Tymczasem dwoje nastoletnich przyjaciół szuka sposobów na pozbycie się kompleksów seksualnych za wszelką cenę. Ale wszystko idzie nie tak…

”Tato” (1995, reż. Maciej Ślesicki)

Michał dużo pracuje i często nie ma go w domu, a jego żona Ewa wychowuje ich siedmioletnią córkę Kasię. Ewa ma poważne problemy psychiczne. Pewnego dnia wyrządza sobie krzywdę i obwinia męża o to, co się stało. Po rozwodzie sąd zostawia dziecko z matką, ale Ewa trafia do szpitala psychiatrycznego, a dziewczynka ostatecznie zostaje z babcią. Michał nie uznaje decyzji sądu i porywa córkę. Okazuje się, że wychowanie dziecka nie jest takie proste...

"Miasto 44" (2014, reż. Jan Komasa)

Dramat wojenny o losach młodego Polaka Stefana Zawadzkiego. W 1944 r. Warszawa wciąż znajduje się pod kontrolą nazistowskich Niemiec. Stolica przygotowuje się do Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. Stefan pracuje w fabryce pod jarzmem nazistów, ale trafia w szeregi Armii Krajowej. Marzy o wyzwoleniu swojej ojczyzny i zemście na wrogach. Właśnie wtedy poznaje swoją pierwszą miłość...

"Bez końca" (1984, reż. Krzysztof Kieślowski)

Jeden z filmów słynnego reżysera i dramaturga Krzysztofa Kieślowskiego, nominowany do nagrody Oscara. Mąż Uli umiera na atak serca. Ten utalentowany prawnik zostawia niezakończoną sprawę, swoją żonę i syna. Urszula bardzo ciężko przeżywa tę stratę i nie wyobraża sobie dalszego życia. Jednak znajduje wyjście z tej sytuacji - postanawia dokończyć ostatnią sprawę swojego męża, która było dla niego tak ważna. Staje się to sensem jej życia.

"Amator" (1979, reż. Krzysztof Kieślowski)

Kolejny dramat w reżyserii Kieślowskiego. Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie. Filip kupuje ośmiomilimetrową kamerę, żeby filmować swoją małą córeczkę. Pierwsze kroki nowego operatora zostały dostrzeżone - Filip dostaje awans i wciąż filmuje, ale zaczyna dokumentować życie codzienne w swoim mieście. Rezultaty jego pracy nie są już tak zadowalające dla przedstawicieli władzy...

"Wesele" (2004, reż. Wojciech Smarzowski)

Córka Wojnara, będąc w ciąży, wychodzi za mąż. Pan młody, który nie jest biologicznym ojcem dziecka, zgadza się ożenić i uznać dziecko, tylko jeśli Wojnar da mu w zamian zupełnie nowe Audi. Teść spełnia swoją cześć umowy, ale po sprowadzeniu samochodu w dniu ślubu, pan młody domaga się oprócz pieniędzy jeszcze dwóch hektarów ziemi. Ale to nie wszystko! Pojawia się były kochanek panny młodej...

"Człowiek z żelaza" (1981, reż. Andrzej Wajda)

Wspaniały film jednego z najbardziej znanych i utytułowanych reżyserów w Polsce - Andrzeja Wajdy. Obraz służy jako mocne świadectwo dekady, której kulminacją był przełom w historii komunizmu. Dziennikarz Winkel otrzymuje zlecenie od komunistycznego rządu, aby sporządzić kompromisowy raport o jednym z robotników, przywódcy ruchu strajkowego. Ale w trakcie przygotowywania raportu lojalność wobec reżimu samego Winkla jest wystawiona na próbę.

"Vabank" (1981, reż. Juliusz Machulski)

Komedia kryminalna. Pod koniec 1934 roku w Warszawie słynny kasiarz Kwinto został zwolniony z więzienia. Po sześciu latach spędzonych w zamknięciu postanowił porzucić dawną „pracę” i rozstać się z półświatkiem. Niestety, wiadomość o śmierci przyjaciela niszczy wszystkie dobre intencje Kwinty - postanawia zemścić się na mordercy, okradając bank Kramera. I, rzeczywiście, dokonuje niemożliwego! Znakomity, zabawny i zaplątany!

"Nóż w wodzie" (1962, reż. Roman Polański)

Pierwszy pełnometrażowy film znanego na całym świecie Romana Polańskiego, nominowany do Oscara. Para małżeńska decyduje się na rejs jachtem po mazurskich jeziorach. Tam przypadkowo małżonkowie spotykają młodego mężczyznę, którego zabierają na swój jacht. Między mężczyznami rozpoczyna się poważna rywalizacja o uwagę dziewczyny. Sytuacja się komplikuje, a decydujący moment wydaje się bliski.

"Chce się żyć" (2013, reż. Maciej Pieprzyca)

Mateusz jest poważnie chory - nie mówi i nie może chodzić. Lekarze mówią, że nie ma szans na poprawę, jego siostra nazywa go głupkiem, a jego brat jest zazdrosny, że Mateusz nie musi nic robić. Tylko rodzice są pewni, że wewnątrz tego sparaliżowanego ciała jest wartościowa osoba. I rzeczywiście tak jest.

"Ida" (2013, reż. Paweł Pawlikowski)

Dramat, który zdobył Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Anna jest sierotą i całe dzieciństwo spędziła w klasztorze. Ma tylko ciotkę, z którą dziewczyna postanawia się spotkać, zanim zostanie mniszką. To od niej Anna poznaje prawdę o sobie i swoich rodzicach. Dziewczyna wraz z ciotką postanawia dowiedzieć się, jak naprawdę układały się losy ich rodziny. Żadna z nich nie pozostanie taka sama.
 
Powyższą listę można wydłużać! Po obejrzeniu filmów, które polecamy do nauki polskiego, przekonasz się, że polskie kino zasługuje na Twoją uwagę.
 
Chętnie pomożemy Ci osiągnąć nowy poziom wiedzy, dlatego wybraliśmy najlepsze filmy w języku polskim. Na tym, jednakże, Szkoła Języka Polskiego Together nie kończy!
 
Zapraszamy na kursy języka polskiego w Warszawie i Krakowie! Wybierz program dostosowany do twojego poziomu umiejętności i odpowiedni dla twojego zawodu. Zarejestruj się już teraz na stronie internetowej (rejestracja na kurs), telefonicznie lub przez e-mail (kontakty). Lekcja próbna jest całkowicie BEZPŁATNA!
 

Źródła obrazów: film.wp.pl, ru.wikipedia.org, blizzardkid.net, filmloverss.com, kinopoisk.ru, solidarnost.org, helios.pl,
 

Galeria

Dołącz do nas!